Dobór sprzętu oraz technika, według której przeprowadzamy wyburzanie kominów zależna jest przede wszystkim od otoczenia konstrukcji, a także materiałów, z których jest zbudowana.

Jedną z działalności naszej bydgoskiej firmy jest wyburzanie kominów przemysłowych, rozbiórka lub wysadzanie. Korzystamy w tym celu ze specjalistycznych maszyn, pozwalających na sprawne przeprowadzenie robót. Są to: koparki przeładunkowe i gąsienicowe, spychacze, urządzenia do cięcia stali i betonu, a także dźwigi .

Wyburzanie kominów – od czego zacząć?

Zastosowanie profesjonalnego sprzętu pozwala na podjęcie rozbiórki kominów w dowolnym miejscu, nawet na terenie gęsto zabudowanym. Zanim jednak dojdzie do demontażu, należy dostosować odpowiednią metodę wyburzenia. Jej wybór zależy od kilku czynników takich jak:

  • stan techniczny komina;
  • zabudowa na terenie przyległym;
  • bezpieczeństwo podczas wykonywania prac;
  • zabezpieczenie konstrukcji w najbliższym sąsiedztwie.

Bardzo ważne jest przeprowadzenie ekspertyzy stanu technicznego, następnie ustalany jest plan rozbiórki, a także Instrukcja Bezpiecznego Wykonywania Robót, czyli IBWR.

Rozbiórka kominów przemysłowych – jakie metody stosujemy?

Nasi specjaliści są odpowiednio przeszkoleni i mają stosowną wiedzę i doświadczenie, aby rozbiórka kominów przemysłowych przebiegła w sposób bezpieczny i sprawny. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualne, dopasowując metodę do rodzaju konstrukcji. Korzystamy z kilku technik demontażu konstrukcji stalowych, takich jak:

    • metoda z wykorzystaniem piły hydraulicznej z liną diamentową – zazwyczaj takie burzenie kominów stosuje się, gdy nie ma warunków do metod pirotechnicznych, konstrukcja zostaje pocięta na mniejsze segmenty, które zostają zabezpieczone i opuszczane stopniowo przy użyciu ciężkiego sprzętu
metoda z użyciem dźwigów jezdnych
    – demontaż przebiega dosyć szybko, pracownicy po zabezpieczeniu i przypięciu pasami są podnoszeni w specjalnym koszu, gdzie podpinają hak dźwigu do rozbieranej części komina, uwalniają część do demontażu, która następnie jest powoli opuszczana na ziemię. Jeśli otoczenie pozwala, czasem stosuje się ciężki sprzęt do demontażu komina;
  • metoda strzałowa – wysadzanie komina uważane jest wbrew pozorom za najbezpieczniejszą i najszybszą metodą demontażu. Polega ona na precyzyjnym umieszczeniu wielu małych ładunków wybuchowych w trzonie komina, a następnie na odpaleniu ładunków w zaprojektowanej sekwencji. Przeprowadzenie tego rodzaju prac wymaga uzyskania stosownego pozwolenia.

BHP podczas prac wyburzeniowych

Rozbiórki i remonty przemysłowe to skomplikowane prace, które wymagają stosowania specjalistycznego sprzętu przez wykwalifikowany i przeszkolony personel. W przypadku demontażu kominów bardzo ważne jest bezpieczeństwo pracowników, a także całego otoczenia. Z tego względu wybór metody musi być dopasowany do warunków i otoczenia. Jednym z najważniejszych kroków jest oznakowanie terenu rozbiórki zgodnie z przepisami BHP. Najczęściej w tego typu pracach stosuje się dźwig i podnośnik koszowy, przy pomocy których rozebrane fragmenty są transportowe na ziemię. Niedopuszczalne jest zrzucanie segmentów komina z dużej wysokości na ziemię, co mogłoby prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń oraz stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Pozostały po pracach gruz należy umieścić w specjalnych kontenerach. Po wykonanej usłudze zabieramy ze sobą pozostały gruz i porządkujemy miejsce, w którym przeprowadzaliśmy prace. Jednocześnie pozostały po wysadzaniu materiał przewieziony zostaje na miejsce do tego przeznaczone. Nie składujemy go w niedozwolonych miejscach.

Rozbiórka i wyburzanie kominów – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje rozbiórka i wyburzanie komina? Cena dla każdego zlecenia ustalana jest indywidualnie. Zależy od materiału, z jakiego wykonana jest konstrukcja, wysokości, a także konkretnej metody. Zachęcamy do kontaktu w celu ustalenia wszystkich szczegółów. Podejmujemy się prac zarówno na konstrukcjach żelbetowych, jak i wykonanych z prefabrykatów.

KOMIN-PIEC-BUD to specjalistyczna firma z wieloletnim doświadczeniem w zakresie budowy kominów przemysłowych. Przeprowadzamy nie tylko rozbiórki, ale również remonty kominów przemysłowych. Nasza oferta obejmuje różnego rodzaju instalacje przemysłowe, a także szczegółowe ekspertyzy kominów. Sprawdź także pozostałe usługi:

Zaufaj doświadczeniu profesjonalistów, postaw na naszą wiedzę i sprawdzone metody!

Logo Funduszy Europejskich, flaga Polski, herb województwa Kujawsko-Pomorskiego, flaga Unii Europejskiej